Recensie: On the Origin of Good Moves

Willy Hendriks is terug. Na het succes van zijn eerste boek (Move First, Think Later), is Hendriks opnieuw in de pen geklommen. Het resultaat: een 432 pagina’s tellend boekwerk getiteld On the Origin of Good Moves. Hendriks neemt je mee door de geschiedenis van het schaakspel. De ondertitel, A Skeptic’s Guide to Getting Better at Chess, is veelzeggend. Voor de lezers van Move First, Think Later (in 2012 uitgeroepen tot boek van het jaar door de Engelse schaakbond) komt het ongetwijfeld niet als een verrassing dat de nodige heilige huisjes omver worden geschopt.

Hendriks is al meer dan 25 jaar actief als trainer, al legt hij zich de laatste jaren voornamelijk toe op het schrijven over schaken. Op dit moment is hij als speler en trainer verbonden aan de Arnhemse schaakacademie. Als filosoof van beroep kijkt Hendriks graag naar het grotere plaatje. Zijn voornaamste interessegebieden? Cognitieve psychologie, wetenschapsfilosofie en de geschiedenis van het schaakspel. Het was dus slechts een kwestie van tijd voordat On the Origin of Good Moves het levenslicht zou zien. Maar wat kun je nou eigenlijk verwachten?

Lees meer >

Keep It Simple met Sielecki

Sinds kort is er een nieuw boek van Christof Sielecki beschikbaar: Keep it Simple 1.d4. Dat is de opvolger van Keep It Simple 1.e4. Hoewel de boeken totaal verschillende openingen behandelen (1.d4 en 1.e4), is de opzet hetzelfde. Dat valt onder andere op te maken uit de ondertitel, die in beide gevallen hetzelfde luidt: “A Solid and Straightforward Chess Opening Repertoire for White”. Ook de inleiding komt grotendeels overeen. Daarin worden de ‘Keep It Simple’ richtlijnen uiteengezet. Daarover later meer. Laten we beginnen met een korte introductie over de auteur.

Christof Sielecki is een Duitse meester, met een rating boven de 2400. Hij heeft drie schaakboeken geschreven. Naast de twee ‘KIS’-boeken, komt ook Opening Repertoire: Nimzo and Bogo Indian van zijn hand. Dat boek is gepubliceerd in 2015, en in de loop der jaren heb ik er het nodige plezier aan beleefd. Verder moet gezegd worden dat Sielecki vooral online actief is. Zijn YouTube kanaal ChessExplained wordt veelvuldig bezocht, en ook op Chess24 en LiChess kun je moeilijk om hem heen. Het meest actief is hij echter op Chessable.

Lees meer >

Recensie: Side-Stepping Mainline Theory

Een boek van Gerard Welling! Dat wekt bij mij meteen interesse. Samen met Steve Giddins heeft de Eindhovense IM Side-Stepping Mainline Theory geschreven. Een onderwerp dat Welling op het lijf geschreven is. Hij staat bekend als een creatieve speler, met (volgens Wikipedia) een voorliefde voor ongebruikelijke openingen als 1.b3. Daar gaat het boek overigens niet over. Hoewel de cover misschien anders doet vermoeden, is Side-Stepping Mainline Theory een repertoireboek, voor zwart én wit! Centraal staan het Oud-Indisch (tegen 1.d4) en de Philidor (tegen 1.e4). Met wit wordt ervoor gekozen deze opstelling in de voorhand te spelen, enkele uitzonderingen (Pirc/Scandinavisch) daargelaten.

Een opvallende combinatie, Gerard Welling en Steve Giddins. Welling is een bekend gezicht in de Nederlandse schaakwereld, en in Engeland geldt waarschijnlijk hetzelfde voor Giddins. Laatstgenoemde heeft meer dan een dozijn schaakboeken uitgebracht, voornamelijk gericht op de fanatieke clubschaker. Daarnaast is hij een verdienstelijke speler met de FM-titel, die (volgens ratings.fide.com) de laatste jaren nauwelijks meer achter het schaakbord te vinden is.

Lees meer >

NK Lightning met Anish Giri!

Volgende week zaterdag is het zover: het vijfde NK Lightning. Niemand minder dan Anish Giri speelt mee! Heb jij altijd al eens tegen de nummer vier van de wereld willen spelen? Zijn twee minuten partijen echt jouw ding? Of wil je graag het Willem II Stadion van dichtbij zien? Meld je dan snel aan via de site van SG KiNG!

 

 

Lees meer >

Recensie: 1001 Chess Exercises & 100 Endgames Workbook

Dit keer niet één, maar twee recensies. In de afgelopen weken heeft New in Chess een tweetal (werk)boeken gepubliceerd: 1001 Chess Exercises for Club Players van Frank Erwich en The 100 Endgames You Must Know Workbook van Jesus de la Villa. Geen tijd om rustig achterover geleund in je stoel een boek door te lezen. Je wordt aan het werk gezet! Maar wat kun je eigenlijk verwachten? Herman bespreek het boek van Frank Erwich, waaraan de Stappenmethode een steentje heeft bijgedragen. Daaronder is de recensie van Mark te vinden, waarbij het 300 opgaven tellende werkboek van Jesus de la Villa centraal staat.

Lees meer >

NK Lightning – 15 juni 2019 in het Willem II Stadion

Op zaterdag 15 juni is de 5e editie van het LBV Nederlands Kampioenschap Lightning Chess in het Koning Willem II Stadion in Tilburg. Bij de lustrumeditie van het snelste schaaktoernooi van Europa pakken we groots uit. De beste schaker van Nederland doet namelijk mee. Daag jij Anish Giri (2770!) uit?

Bij het officiële Nederlands Kampioenschap Lightning Chess spelen maximaal 160 schakers 43 partijen van twee minuten per persoon.

Lees meer >

Recensie: Marin’s English Love – A complete repertoire for White after 1.c4

Tijd voor iets anders! In deze recensie staat er geen boek centraal, maar een dvd. Of eigenlijk twee dvd’s. De Roemeense grootmeester Mihail Marin heeft wederom zijn licht laten schijnen over de Engelse opening. Na de goed ontvangen Grandmaster Repertoire boeken (The English Opening Vol. 1, 2 and 3), komt Marin nu met twee dvd’s over de door hem zo geliefde opening: Marin’s English Love – A complete repertoire for White after 1.c4 (Vol. 1 and 2).

Marin is bij mij vooral bekend als schrijver. Zijn zojuist genoemde boeken over het Engels zijn de grondlegger geweest voor mijn witrepertoire. Andere boeken van zijn hand zijn onder meer Learn from the Legends (ChessCafe-boek van het jaar in 2005), Secrets of Attacking Chess en Secrets of Chess Defence. De meervoudig Roemeens kampioen heeft echter meer dvd’s dan boeken op zijn naam staan. Hij heeft al meer dan tien dvd’s uitgebracht, voornamelijk over openingen zoals de Benoni, het Klassieke Siciliaans en het Konings-Indisch.

Lees meer >

Boekrecensie: The Longest Game

Gaat er niet meteen een belletje rinkelen bij het horen van de titel van het nieuwste boek van Jan Timman? In dat geval brengt de ondertitel soelaas: ‘The Five Kasparov – Karpov Matches for the World Chess Championship’. Een boek over de tweestrijd van de twee K’s, die tussen 1984 en 1990 maar liefst 144 partijen hebben gespeeld in 5 verschillende WK matches. Maar waarom komt het boek nu pas, zo’n 30 jaar na dato? Het idee is afkomstig van Allard Hoogland, de eigenaar van New In Chess. Hij wilde een boek over ‘Money, madness, brilliancies and blunders’.

Timman was in eerste instantie sceptisch, maar zag uiteindelijk genoeg redenen om decennia later de matches nogmaals onder de loep te nemen. Er zijn in de loop der jaren de nodige boeken verschenen over de gevechten tussen de Russische grootheden, maar nog nooit zijn alle vijf de matches in één werk verzameld. Kasparov heeft uitgebreid over zijn ervaringen geschreven, maar hij is uiteraard niet helemaal objectief. Daarnaast zijn de analyses van zijn hand soms moeilijk te doorgronden. Timman kiest voor een lichtere vorm van analyse, waarbij Stockfish helpt om tot nieuwe inzichten te komen.

Lees meer >

Lightning voor viertallen op 1 december

Na de succesvolle editie van 2017 organiseert SG KiNG wederom het lightning voor viertallen. Op zaterdag 1 december 2018 spelen maximaal 20 teams van 4 schakers partijen van 2 minuten in Boulevard Café, Noordstraat 51 in Tilburg. Boulevard Café ligt op 2 minuten afstand van het Centraal Station, en de parkeergarage is aan de overkant van de straat.

Een team bestaat uit 4 spelers. Je hoeft niet lid te zijn van dezelfde vereniging. Zo kan je ook met vrienden van een andere vereniging meedoen. Er is plek voor maximaal 20 teams, dus wees er snel bij! We zitten voorlopig op 15 inschrijvingen, waaronder titelverdediger Het Zwarte Schaap. Makkelijk zullen ze het niet krijgen, want MuConsult Apeldoorn en Schaakhuis ft. Chess Nomad reizen met een sterke delegatie af naar Tilburg. Kom jij het ze moeilijk maken? Of vind je het gewoon erg gezellig om onder het genot van een drankje 2 minuten potjes te spelen? Zoek dan een team bij elkaar en meld je aan!

Wil je wel meedoen, maar kun je geen viertal bij elkaar krijgen? Laat het weten via het contactformulier en we kijken of we een team voor je kunnen vinden. Kijk voor alle informatie op de toernooisite.

Lees meer >

Applying Logic in Chess

Is schaken een logisch spel? Deze vraag beantwoordt de auteur van Applying Logic in Chess, Erik Kislik, met een volmondig ‘ja’. Ik hoor u denken: Erik Kislik? Kislik is een internationaal meester, geboren in California en woonachtig in Boedapest. Pas op zijn 18de is hij serieus met schaken begonnen. Binnen vier jaar is hij FM geworden (in 2009), en drie jaar later (in 2012) volgde de IM titel. Het jaar erop zakte zijn rating van 2400+ naar 2350, en vanaf 2014 speelt hij nog maar sporadisch een serieuze partij.

Dat komt voornamelijk omdat hij zich heeft toegelegd op zijn trainerscarrière. En niet zonder succes! Volgens de achterkant van het boek is hij een van de meest gevraagde trainers op ICC. Daarnaast is hij een specialist op het gebied van computerschaak en heeft hij zeer sterke grootmeesters geholpen met de openingsvoorbereiding. Verder geeft hij meerder grootmeesters training, waaronder de Deens kampioen van 2013 (Davor Palo) en een speler uit de top 50 van de wereld. Als ik de testimonials op de site van Kislik mag geloven, gaat het om de sterke Spaanse speler Francisco Vallejo Pons.

Lees meer >